Víte, že dříve nosili růžovou i muži?
Módu určují i barvy, které jsou pro dané pohlaví typické. Například modrá trička chystáme pro chlapečky, růžová pro holky. Měli jste ale tušení, že ještě před sto lety to bylo přesně naopak? Ano, je to tak.
Děti v neutrální bílé
V dávné minulosti bývalo oblečení pro děti spíše v neutrálních barvách, třeba bílé. Tenhle trend platil až zhruba do poloviny 19. století. Potom už se více uplatňovaly barvy. Dospělo to tak daleko, že kdyby se vám v době první světové války narodil chlapec, obléknete ho – překvapivě do růžové. V případě, že by na svět přišla holčičky, vybrali byste jí modrou. Nejspíš nevěřícně kroutíte hlavou. Ale ano, je to tak.
Modrou považují za něžnou
Tento trend podporují dokonce i publikace z doby první světové látky. Mluví o tom, že jde o obecné zvyklosti. Růžová je totiž považována za silnou, agresivní barvu, která se hodně prosazuje a je výrazná. Proto se víc hodí k mužům. Naproti tomu modrá je tehdy označována za něžnou, jemnou, a tudíž vhodnou spíše pro děvčata. Toto rozdělení se tehdy všeobecně respektuje. Kdybyste tedy potkali třeba v roce 1916 ženu s do růžova oblečeným batoletem, můžete si být skoro 100% jisti, že půjde o chlapce.
Zlom nastane v USA
Ovšem uplynulo pár let a všechno najednou bylo trochu jinak. Ve 40. letech 20. století se trend obrací. Stane se tak v USA. Nemá to konkrétní příčinu, nestojí za tím žádná osoba, jde spíše o marketingovou strategii výrobců textilu. Zřejmě chtějí vydělat víc, a tak se pokusí změnit zažitá pravidla. Úspěšně. Američané začnou děti oblékat jinak. Jisté je, že se brzy chytí i celý svět. Dnes je růžová vnímána jako ženská barva, modrá jako mužská. A zatímco ženy barevně sahají i do mužských odstínů, naopak to moc nefunguje. Muži si v růžové připadají zženštile, a i společnost je většinou takto vnímá. Změní se to někdy?